Jaktmeriterade och betitlade gråsidingar

HZP VJP Sil Gråsidingens Qvanne  HD Grad A
(f: 2007 e VGP Unkas vom Fuchseck u J Gråsidingens Gaudinia) Äg Karin Strand, Jocke Svensson

Jaktprov: VJP bestanden 71 Pkt Sil
             HZP bestanden 177 Pkt  (uppfyller därmed tyska KlM-Verbands jaktliga avelskrav)
Spår o vatten:
8-10 UKL
Utställning: 1:a pris junkl, 2:a pris jaktklass
 

VJP Spl Nordisk Juniorvinnare 2007 Gråsidingens Poa      HD Grad A
(f 2007 e J Gråsidingens Cirrus u HZP Donna von Ibbenbüren) Äg Jimmy Johansson
Jaktprov: VJP bestanden 72 Pkt Spl
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: Nordisk Juniorvinnare 2007
Zuchtschau: SG/SG 52 cm
 

HZP VJP Sil Nordisk Juniorvinnare 2007 Gråsidingens Pinus  HD Grad A
(f 2007 e J Gråsidingens Cirrus u HZP Donna von Ibbenbüren) Äg Andreas Bergström

Jaktprov: VJP bestanden 73 Pkt Sil
             HZP bestanden 181 Pkt   (uppfyller därmed tyska KlM-Verbands jaktliga avelskrav)
Eftersöksgrenar:
Spår o vatten: 8-8 UKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: 1:a pris jaktklass
                
Nordisk Juniorvinnare 2007
                 CK, BIR, BIS-4 ÖSVK 2008
 

VJP Spl Gråsidingens Primula
(f 2007 e J Gråsidingens Cirrus u HZP Donna von Ibbenbüren) Äg Ann-Sofie o Christoffer Ekström

Jaktprov: VJP bestanden 71 Pkt Spl
Eftersöksgrenar: Spår o vatten: 5-8 UKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: 1:a pris junkl HP
 

VJP LN Spl Sil Gråsidingens Natt och Dag HD grad A 
HD Frei HQ 0.99   
(f: 2006 e VGP Bobby von der Alten Ziegelei
u Gråsidingens Iris)                                     Äg Lena Gillstedt
Jaktprov:
VJP bestanden 70 Pkt Spl Sil
LN Lautjager Nachweis
Eftersöksgrenar, spår o vattenapport: 10-8 UKL
Utställning: 1:a pris juniorklass m HP, 1:a pris ÖKL
Zuchtschau: SG/SG 50 cm

Molke uppfyller Tyska KlM- Verbandets avelskrav!

VJP HZP Sil HN Gråsidingens Molke HD Grad A HD Frei HQ 1.04
(född: 2005 e J Gråsidingens Ilex - u HZP Finja vom Neffelbach)
Äg: Tom och Joanna Bush
Jaktprov: Härtenachweis
VJP bestanden 71 Pkt Sil
HZP bestanden 180 Pkt,
Eftersöksgrenar, spår o vattenapport: 9-10 UKL
Utställning:
CK BH-2 Stora Sthlm 2006
CERT Res-CACIB Stora Sthlm 2007
CERT Uppsala läns KK 2008              
Zuchtschau: SG/V 55 cm

  

VJP LN Spl Sil Gråsidingens Måra     HD Grad A
(född: 2005 e J Gråsidingens Ilex - u HZP Finja vom Neffelbach)
                                                                
Äg: fam Hansson/Holm
Jaktprov:
VJP bestanden 72 Pkt Spl Sil
LN Lautjager Nachweis
Eftersöksgrenar, spår o vattenapport:
10-7 ÖKL

Utställning: HP BIR-valp, exteriörgranskad “Ohne Mängel”= UA

 J Gråsidingens Knytting HD A-B
  (f: 2004
e J Gråsidingens Cirrus u HZP Finja vom Neffelbach)                                                                                  Äg Johan Johansson
Jaktprov: 3:e pris UKL RIKSPROVET 2006
Bästa unghund på bägge Smål-Österg ord prov i Boxholm (10-10) samt i
Kalmar, Bästa ÖKL vatten ord provet i Kalmar 2007: 10-10 ÖKL
2008: 10-10 ÖKL
Utställning: 1:a pris Jaktkl

J Gråsidingens Kanel HD A
 (f: 2004
e J Gråsidingens Cirrus u HZP Finja vom Neffelbach)
                                                                         Äg Tommy Fridsjö
Jaktprov: 3:e pris UKL RIKSPROVET 2006
Spår o vatten: 10-8  UKL Provbästa vattenhund 10-10 ÖKL
Viltspår: Godkänd anlagsklass, KlubbMästare ÖSVK 2008
Utställning: 1:a pris Jaktkl, CERT

J NV-06 SV-05 Gråsidingens Jasper HD A
                                                 (f:2004 e J Gråsidingens Barbarus u J Münstergårdens Artemis)
                                                                                      
  Äg: Helena Sundström
Jaktprov: 3:e pris UKL, 2x 3:e pris ÖKL
10-10 Bästa provhund MSVK/Kristinehamn 2007
Viltspår: Godkänd anlagsklass
Utställning: SV-05, CK/CERT/CACIB, BIR o BIM bland annat BIM på Stora Sthlm -05 och BIR på Riksutställningen 2005, BIM Riksutställningen 2006, CERT CACIB BIR NV-06
FULLCERTAD BIR & BIS 2008 års Riksutställning!

J Gråsidingens Icterina HD A (f:2003 e VGP Amor vom Eichenkamp u SV-02 Gråsidingens Elodea)                                                                           Äg: Agneta Loven-Angström

Jaktprov: 2:a pris UKL
spår o vatten: 10-10 ÖKL Bästa vattenhund 2008!
Viltspårprov: Godkända anlagsklass
Utställning: CERT, res-CACIB, CACIB & 2xBIM
FULLCERTAD Iris är mamma till HZP Faglianos Bianca

J Gråsidingens Ilex HD A (f: 2003 e VGP Amor vom Eichenkamp u SV-02 Gråsidingens Elodea)
                                                                                        
Äg: Tom och Joanna Bush
Jaktprov: 3:e pris UKL 11 månader gammal, 10-10 ÖKL eftersöksgrenar redan som unghund
2006: 10-10 ÖKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: 2x 1:a pris HP juniorklass
Vandringspriser: ÖSVKs VP “Allroundjaktpriset” 2004
Ilex är far till VJP Gråsidingens Måra Spl, Sil samt VJP HZP Gråsidingens Molke Sil

J Gråsidingens Helvella HD A (f: 2003 e VGP Astor vom Kiefernwalde u J Gråsidingens Cinna)
                                                                                                   Äg: Jussi Hautamäki
Jaktprov: 3:e pris UKL
Utställning: CERT/BIR

J Gråsidingens Glim HD A, AD UA (f: 2002 e J Gråsidingens Cirrus u HZP Finja vom Neffelbach)
                                                                                                          
Äg: Andreas Bergström
Jaktprov: 3:e pris UKL
Utställning: CK/CACIB, BIM, CERT & BIR
Mentalbeskriven SBK
Godkänt slutprov Räddningshund

J Gråsidingens Gaudinia HD A  (f: 2002 e J Gråsidingens Cirrus u HZP Finja vom Neffelbach)
                                                                                                   Äg: Hans Johansson
Jaktprov: 1:a pris UKL
Utställning: 1:a pris Bruks/jaktklass

Dina är mamma till HZP VJP Sil Gråsidingens Qvanne

J SUCh Gråsidingens Filago HD A (f: 2001 e J Fält-Bikkja’s Bure u Gråsidingens Aqvilegia)
                                                                                      
                      Äg: Anders Gruvaeus
Jaktprov: 1:a pris ÖKL med 180 poäng (fältbetyg 8)!
Utställning: 3xCERT/res-CACIB, CACIB & 2xBIR på tot 4 utställningar
VP Bästa Spår o vattenhund Boxholm Smål-Östergötl- SVK 2005

SV-02 Gråsidingens Elodea HD A (f: 2001 e VDHCH Niklas vom Fuchseck u J Gråsidingens Bellis)
                                                                                                         Äg: Lena Gillstedt
Jaktprov: 2x10-10 eftersöksgrenar ÖKL på totalt två starter 
UKL fart: 4 Vidd: 4 reviering: 3 följsamhet: 3 Vattenpassion: 4
ÖKL fart: 3 Vidd: 3 reviering: 3 följsamhet: 3 stånd: 4 Avance:4 Vattenpassion: 3 o 4
Viltspår: Godkänd anlagsklass
Utställning: SV-02, CK/CACIB, BIR o BIM, BIG- o BIS-placeringar, CK/CACIB igen Stora Sthlm 2007:-)
Zuchtschau: SG/SG
Dea är mor till
J Gråsidingens Ilex o J Gråsidingens Icterina & mormor/farmor till VJP HZP Gråsidingens Molke, VJP Gråsidingens Måra & VJP Gråsidingens Natt och Dag

J Gråsidingens Dådra HD A (f: 2000 e HZP Aron vom Rugen End u Gråsidingens Aqvilegia)
                                                                                                  
Äg: Pekka Hellström
Jaktprov: 3:e pris ÖKL
Utställning: 1:a pris ÖKL

J Gråsidingens Cirrus HD UA (f: 1998 e Bobby u LP Orresta’s Anemone)   Äg: Anders Gillstedt
Jaktprov: 2:a pris ÖKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass, 1:a+2:a+3:e pris ÖKL. Kretsmästare 2006!
Utställning: CK
Vandringspriser: ÖSVKs VP “Allroundjaktpriset” 2003          Cirrus är far till
J Gråsidingens Glim,
J Gråsidingens Gaudinia, J Gråsidingens Knytting och J Gråsidingens Kanel, HZP VJP NORDJV 07 Gråsidingens Pinus, VJP Gråsidingens Primula, VJP Gråsidingens Poa

J Gråsidingens Cattleya HD UA (f: 1998 e Bobby u LP Orresta’s Anemone) Äg: Helene Gunnarsson
Jaktprov: 2:a pris UKL, 3:e pris ÖKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: FULLCERTAD
Vandringspriser: Bonzos VP Smål-Österg SVK
Eya är mor till J The Hazelgrouse’s A Tikka, J SUCh The Hazelgrouse’s A Beretta
& J SUCh The Hazelgrouse’s B-Scirocco

J Gråsidingens Cinna HD UA (f: 1998 e Bobby u LP Orresta’s Anemone) Äg: Jussi Hautamäki
Jaktprov: 3x3:e pris ÖKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass
Utställning: 1:a pris Bruks/jaktklass
Cinna är mor till J Gråsidingens Helvella

J Gråsidingens Barbarus HD UA (f: 1996 e Bobby u LP Orresta’s Anemone)   Äg: Marie Spjuth
Jaktprov: 2:a pris UKL m 6 i fältbetyg, 3:e ÖKL
Utställning: 1:a pris m HP Bruks/jaktklass
“Baloo” är far till NV-06 SV-05 J Gråsidingens Jasper, J Fält-Bikkja’s Speedo och
J Fält-Bikkja’s Diadora i sin tur mor till J Fixa.

J Gråsidingens Bellis HD UA (f: 1996 e Bobby u LP Orresta’s Anemone) Äg: Jorm Strindberg
Jaktprov: 2:a pris ÖKL, 2x3:e pris ÖKL
Viltspårprov: innehar meriter för SVCh - Svenskt viltspårchampionat
Utställning:
FULLCERTAD, BIS-avelsgrupp Ånnaboda 2002
Vandringspriser: J Pulsens Cannons VP, 2x VP Klubbmästare viltspår ÖSVK
Bellis är mor till
SV-02 Gråsidingens Elodea, i sin tur mor till J Gråsidingens Ilex och
J Gråsidingens Icterina

J Gråsidingens Balsamita HD UA (f: 1996 e Bobby u LP Orresta’s Anemone) Äg: Elisabeth Manninger
Jaktprov: 2:a pris ÖKL m 6 i fältbetyg, 2x3:e pris ÖKL
Viltspårprov: godk anlagsklass, 2:a pris ÖKL
Utställning: FULLCERTAD

Vandringspriser: SUCH J Rapps VP
Bianca är mor till J Wildbachberger’s Arrak

J Gråsidingens Briza HD UA (f: 1996 e Bobby u LP Orresta’s Anemone)   Äg: Annika Wangvik
Jaktprov: 2x3:e pris ÖKL
Viltspårprov: Godkänd anlagsklass HP
Utställning: 1:a pris ÖKL

SBCh Gråsidingens Amaranthus (f: 1994 u SUCh Xantemi’s Basen u LP Orresta’s Anemone)
                                                                                                           Äg: Leif Nilsson

Godkänt karaktärstest
1:a pris lydnadklass
Uppflyttad Elitklass sök och spår
2:a pris ÖKL utställning                                                

LP Gråsidingens Adonis HD UA (f: 1994 u SUCh Xantemi’s Basen u LP Orresta’s Anemone)

                                                                                                 Äg: Angelica Ericsson

“Stumpen” har även viltspårmeriter för SVCh - Svenskt viltspårchampionat
Godkänd sim- och livräddningshund